Yardım 0

Xiaomi Mi 5 Global Rom Yükleme [Detaylı Anlatım]

Bilindiği üzere, Xiaomi Mi 5 telefonu son dönemlerde çok popüler. Gerek fiyatı , gerekse bu fiyata bu performans olur mu yahu diyebileceğiniz performansı ile ülkemizde bir çok insanın ilgisini çekmiş durumda. Resmi bir ithalatçısı olmadığı için de çeşitli yollardan ülkemize gelmekte. Bu piyasa şu an daha çok yerel telefoncuların elinde diyebilirim. Gelen cihazların çoğu burada Xiaomi Mi 5 Global Rom yüklenerek müşterilere teslim ediliyor.

Eğer cihazınızı aldığınızda elinizde Türkçe bir telefon ve güncelleme alan bir rom var ise hiç bir sıkıntınız yok, gönül rahatlığıyla telefonunuzu kullanabilirsiniz. Peki , ya sahte rom veya Çin romu yüklü ise ? O zaman ilk önce telefonun boatloader kilidini açmanız ve Xiaomi Mi 5 Global Rom yüklemeniz gerekecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız ? Buyurun :

  • 1. Adım (Hazırlık)

İlk önce 64 bit bir bilgisayar bulun veya siz de varsa daha iyi başkasına muhtaç kalmazsınız. Önemsiz gibi gelebilir bu dediğim fakat eğer 64 bit bir bilgisayarda bu işlem yapılmaz ise hata alma olasılığınız çok yüksektir boşuna uğraşmış olursunuz. İkinci olarak bilgisayarınızın sürücülerinin güncel olması gerekiyor kontrol edin ardından telefonunuzu bilgisayarınıza doğru ve hata almamış bir şekilde bağlayın. Bu aşamada pdanet kullanmanızı öneriyorum.

Daha sonra telefonunuzda USB hata ayıklamanın açık olmasına dikkat edin mutlaka açık olmalıdır. Kontroller bittikten sonra Mi Unlock Tool ve Mi Flash programlarına ihtiyacımız var bağlantılardan indirin. Bu adımda son olarak da Global Rom indirmemiz gerekiyor.

  • 2. Adım (Boatloder Kilidini Açma)

Cihazınız şu an kilitli. Bu kilide Boatloder Kilidi deniliyor. Bu kilidi açmanız için Xiaomi’nin sitesine girip hesap oluşturup başvuru yapmanız gerekiyor. Kilidi açmak için http://en.miui.com/unlock/ sitesine girip hesap oluşturduktan sonra isim, telefon ve açıklama girmeniz gereken kutucuklar göreceksiniz onu doldurun bir sonraki adımda telefonunuza gelen kodu girin tamamdır. Şu an siz kilidi kaldırmak için başvurdunuz bu bir onay sürecinden geçtikten sonra sizi bilgilendiriyorlar zaten. Başvurunuz onaylandığında aynı siteye girin Mi hesabınızı açtığınızda Mi Unlock Tool diye bir şeyin indirilebilir olduğunu göreceksiniz onu indirin.

Bu indirdiğiniz aracı açın ve giriş yapın daha sonra karşınıza cihaz bulunamadığına dair bir uyarı çıkacak. Cihazınızı kapatın sonra ses kısma tuşu ile birlikte güç tuşuna basın. Telefon ekranına tamirci gibi bir şey gelecektir. Onu gördüğünüz an telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve sürücüler yüklenene kadar bekleyin. Yüklendikten sonra Mi Unlock Tool’a girin aşağıda bir unlock yazısını göreceksiniz ona tıklayın bir süre bekledikten sonra kilidin kaldırıldığını göreceksiniz.

  • 3.Adım ( Xiaomi Mi 5 Global Rom yükleme)

Geldik son adımımıza. Bu aşamaya kadar zorlu bir süreçten geçtiğinizi biliyorum fakat biraz daha sabır çok az kaldı. Hem en kolay adım bu yemin ediyorum 🙂

İlk aşamada indirmiş olduğunuz Global Rom dosyasını bilgisayarınızın C sürücüsüne çıkartın. Gene ilk aşamada indirdiğiniz Mi Flash’ı çalıştırın. Sol üst tarafta bulunmakta olan browse a tıklayıp Rom dosyalarını çıkartmış olduğunuz klasörü seçin. Flash All ‘a tıklayın. Refresh’e tıklayıp device bölümüne bakın telefonunuz göründüyse eğer zaten sıkıntı yoktur. Flash butonuna basıp bekleyin. Yaklaşık olarak 4-5 dakika içinde rom yüklenmiş olacaktır. Telefonun açılması biraz uzun sürecek 20 dakikayı bulabilir, sakin olun panik yapmayın 🙂 İşte bu kadar!

Adımların birinde veya hepsinde sorun yaşamanız durumunda aşağıya yorum olarak sorununuzu yazın, en kısa süre içerisinde cevaplanacaktır. Eğer bir talep gelmesi durumunda videosu da çekilebilir ama ben gerek olduğunuz sanmıyorum.

Bir önceki yazımız olan Steam Üzerinden Aldığımız Hatalar (Video) başlıklı makalemizde açılmama, çözüm ve hata hakkında bilgiler verilmektedir.

Utku Fidan {Utku Fidan}