İncelemeler 0

Üst seviye telefon almadan önce dikkat etmemiz gerekenler

Amiral gemi model telefon almadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Hem yüksek performanslı hem üst seviyede ancak fiyat da uygun olsun dersek hangi cihazı almalıyız?

Günümüzde akıllı telefonlar tüm hayatımızı kapladı desek yalan olmaz. Yemek yerken, yolda yürürken hatta tuvalette bile kullanmaya devam ettiğimiz cihazın en iyisini almak bizi bir çok yönden mutlu edecektir.

Öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken kriter tabii ki de fiyat olmalı. Çünkü bugün üst seviye  bir akıllı telefon fiyatı asgari çalışma ücretinin çok çok üzerinde yer alıyor. Ödeme konusunda herhangi bir sıkıntımız yoksa fiyat konusunu bir kenara bırakabiliriz. Eğer belirli bir miktarda en iyisini isterseniz genel olarak LG ve Samsung‘un amiral gemi modellerini takip edebilirsiniz. Şayet bu telefonlar piyasaya girdikten 6 ay sonra 500-600 TL gibi rakamlarda düşüyor. Mesela şu an fiyatını hak eden LG G4’ün diğerlerinden çok da eksiği bulunmyor. Fiyat konusuna odaklı takipçilerimiz için G4 ve Galaxy S6 fiyatları itibariyle aradığı model olabilir.

Samsung cihazların yıl içinde dikkat edilecek düzeyde fiyatları düşüyor.

Samsung cihazların yıl içinde dikkat edilecek düzeyde fiyatları düşüyor.

Bu seviyedeki cihazlar için performans konusunu çok tartışmamak gerekiyor. Çünkü amiral gemi modellerin nerdeyse tamamı aynı donanıma sahip oluyor. Yazılım optimizasyonuyla performans konusunda öne çıkan cihazlar var tabii ki, ama günlük kullanımda bu hız farkı fark edilemeyecek kadar düşük. Bu segmentte alacağınız bütün telefonlar sizi performans konusunda fazlasıyla memnun edecektir.

Performans konusunda birbirinden farksız olan modeller, yazılım ve kullanım özelliklerine gelince birbirinden ayrılıyor. Online olarak cihaz almak istiyorsanız bile mutlaka bir mağazaya veya deneme imkanı bulunan bir yere gidip alacağınız veya almak istediğiniz cihazları en az bir saat test edin. Böyle yaparsanız her üreticinin yazılımı kullanıp, fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca elinize aldığınızda oluşan his ve bu parayı verdikten sonra uzun süre kullanım gibi faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Üst seviyede Snapdragon serisi işlemcileri görüyoruz.

Üst seviyede Snapdragon serisi işlemcileri görüyoruz.

Tasarım konusu da en önemli kriterlerimizden bir tanesi. 3 Bin lira verip de plastik bir telefon kullanmak sanırım hoş bir his olmaz. Samsung da artık bu konuya el attı ve üst seviye akıllı telefonlarında premium metal alaşımını tercih etmeye başladı. Oval ya da düz tasarım konusunda benim yorum yapmam mantıksız olur, ama almadan önce mutlaka zevkinize ve elinizde duruşa dikkat edin. Artık ultra ince cihazlar varken hala ağır ve kalın cihazlar var. Tabii ki bunları da alabilirsiniz. Ama tercih etmeniz için önemli bir sebebi olmalı diye düşünüyorum. (Batarya boyutu, kamera özelliği gibi.)

tasarim

Dijital fotoğraf makinelerini tarihe gömecek bir cihaz varsa bunlar da akıllı telefonlar olacak. Dijital fotoğraf makinesine yakın hatta giriş seviyesi profesyonel cihazlara yaklaşan kaliteler ve işleme teknolojileri üst seviye akıllı telefonların başlıca özelliklerinden bir tanesi. Ama nedense hala çoğu akıllı telefon gece çekiminde vasatın üstüne geçemiyor. Son örnek olarak HTC 10 ve Sony Xperia Z5’i bu konuda örnek gösterebilirim. Tabii bu engel ileride aşılacak ancak 3 bin lira verdiğiniz bir cihazın gece ışıklarını karıştırmasını istemezsiniz. Gündüz çekimi konusunda tüm üst seviye modeller birbirine yakın performans sergiliyor. Kamera konusunda öncelikli kriteriniz gece çekimi olursa aldığınız modelden kamera konusunda daha fazla memnun olabilirsiniz.

Android kamera

Yazılım desteği ve özellikleri de önemli kriterlerimizden birisi olmalı. Giriş ve orta seviye cihazlar genelde bir sene yazılım desteği alıp bırakılıyor. Ancak bu segmentte yazılım desteği minimum 2 yıl oluyor. Ama verilen güncellemenin kalitesi de önemli bir nokta. Zamanında hızlı ve devamlı güncelleme konusunda Apple iPhone’a verdiği destekle diğer markalardan çok daha önde duruyor. LG ve Sony güncelleme hızında gayet başarılı ancak verilen güncellemelerde genellikle göze çarpan hatalar mutlaka oluyor. Basit ve saf arayüze yakın bir işletim sistemi istiyorsak tercihimizi Sony ve HTC’den yana kullanabiliriz. Stabillik konusunda Sony, Apple ve HTC diğerlerinden kendini ayırıyor.

Olmazsa olmaz bir kriter daha: Pil ömrü. Cihazımız ne kadar iyi olursa olsun, yarım günü çıkarmayan bir akıllı telefona sahip olmak istemezsiniz. Alacağınız üst seviye cihazın teknik özelliklerini araştırırken mutlaka batarya mAh değerine dikkat edin. Bu konuda en yüksek değere sahip olan her zaman en iyisi olmuyor ama önemli ölçüde günlük kullanımımızda etkisi var. Bu konuda en önemli kriter yazılım dengesi. Almadan önce kullanmış olan kullanıcıların yorumlarını okumamız batarya konusunda fikir sahibi olmamızı sağlayabilir.

android pil

Önemli maddi yatırım yapacağımız için ve sonradan pişman olmamak için  bir kaç noktayı yazdım, sizin de önemli kriterleriniz varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. 

Huawei P9 Türkiye Lansmanı Yapıldı

Bir önceki yazımız olan Lumia 950 XL ve Özellikleri başlıklı makalemizde Lumia 950 XL, Lumia 950 XL fiyatı ve Lumia 950 XL özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Ali Tukat {Ali Tukat}