Mobil 1

iOS cihaz kullanmak için 5 neden

Günümüzde piyasayı domine eden Android ile yarışabilen tek işletim sistemi iOS’i diğerlerinden farklı kılan özelliklerle değerlendirip, iOS kullanmak için nedenleri sıralayacağız.

iPhone, iPad ve tüm akıllı Apple ürünlerinin akıllı yazılımı iOS herkese hitap edecek türden bir yazılım değil, ancak harika uyumlulukla harika işler başaran bir işletim sistemi. Akıllı telefon veya tablet almadan önce istediklerinizi gözden geçirerek işletim sistemi hakkında karar vermeniz sizin faydanıza olacaktır. Zira fiyatların tavana ulaştığı bu dönemde yaşadığınız pişmanlıktan sonra yeni bir cihaz almak hayli masraflı olacaktır. Burdaki maddeler sizin istekleriniz doğrultusunda olursa iOS cihazlar sizin için ideal demektir.

  • Açık ara en güvenli işletim sistemi

Apple diğer işletim sistemlerine göre her zaman daha kapalı kutu bir yapıda işletim sistemi kullanıcılara sunuyor. Çoğu zaman bu durum eleştirilse de kullanıcı güvenliği konusunda bu kapalılık ekstra güvenlik sağlıyor. Ayrıca iOS yayınlandıktan beri bulunan kullanıcı izinleri özelliği dışarıdan bir uygulamanın telefonunuza gizlice müdahale etmesini engelliyor. Aldığınız iCloud hesabı ve iPhone’umu bul özellikleri cihazınızı kaybettiğinizde bulmanızı ve hesabınızla akıllı cihazınızı yönetmeyi sağlıyor.

guvenlik ios

 

  • Basit ve işlevsel

ios-9

Basit bir kilit ekranı, ardından uygulamaların bulunduğu ekran. Evet Android’de gördüğümüz şaşalı widgetler ve geçiş animasyonları iOS’te bulunmuyor. Bunun avantajı ise yapacağınız işe ve uygulamaya daha çabuk ulaşmanız ve basit bir şekilde kullanmanız. Sadece basit deyip geçmekle kalınacak bir arayüz de değil iOS. Perspektif duvar kağıdı, uygulama menüsünü sağa çektiğimizde arama kutusu ve önerilen uygulamalar basitliğin yanına işlevselliği de ekliyor. iOS görsellik konusunda sıklıkla değişiklik istemeyenler için kullanılabilecek özelliklere sahip.

  • Her Zaman Güncel

apple guncelleme

Standart bir Android cihaz taş çatlasa 1.5 yıl güncelleme alıyor. Onların da çoğu hatalı ve zamanında gelmiyor. iOS cephesinde ise durum çok daha farklı. 5 yıl önce piyasaya sürülen akıllı telefon ve tablet de en son modelle aynı güncellemeyi neredeyse eksiksiz alıyor. Bu da işletim sistemini tercih için en önemli sebeplerden biri olarak görünüyor. Aldığınız cihazda yaşanan bir hata çok geçmeden güncelleme ile gideriliyor.

  • Muhteşem kamera yazılımı

iOS-Camera

Apple akıllı cihazları genelde başka markaların (Samsung, Sony..) lenslerini kullanıyor. Ancak yapılan kamera performansı testlerinde rakiplerinden bir adım daha önde yer alıyorlar. Hem de daha düşünürlük çözünürlüklü kameralar ile.

  • Donanım – yazılım uyumu

Apple donanım parçalarının tümünü ithal ediyor.

Apple donanım parçalarının tümünü ithal ediyor.

iOS cihazların içerisindeki işlemci, ram ve bataryayı standart bir Android telefonda veya tablette piyasaya sürsek giriş seviyesinden öteye geçmez, hatta çok ciddi sorunlar yaşardı. Ancak Apple bu konuda muhteşem stabilizasyon ile orta seviye bir donanımda harikalar yaratacak düzeyde akıllı cihazlar ortaya koyuyor. iPhone 6 serisiyle daha yeni yeni 2Gb’a terfi eden Ram bellekler, Android düzeyindeki rakiplerinde 3-4 Gb arası değişiyor. Yazılım hala eksik olduğu batarya stabilizasyonunu da aşarsa rakiplerinin önüne çok daha rahat geçecektir.

Sony Xperia X Performance Türkiye’de satışa çıkmayacak

Bir önceki yazımız olan Android işletim sistemi'nin Bilinmeyen 5 Özelliği başlıklı makalemizde android işletim sistemi, android işletim sisteminin bilinmeyen 5 özelliği ve bilinmeyen 5 özellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Ali Tukat {Ali Tukat}

  • Hasan Kurnaz

    Değerlendirme için teşekkürler