Yardım 0

Goac ve Maxoclick virüs hatası (Çözüm)

Akıllı telefonlarımızda ve bilgisayarımızda herhangi bir sayfadayken aniden açılan “Telefonunuza virüs  bulaştı, kritik düzeyde sorun, şu uygulamayı yükleyip virüsleri silin vsvsvs” yazan zımbırtılara yönlendiriliyorsanız siz de de bu sorun var demektir.

Böyle bir sayfaya yönlendirilirseniz sakın ha indirme veya uygulamayı yükle butonuna dokunmayın, sekmeyi kapatın.

Öncelikle en basit çözümle başlayın. Tarayıcınızın ayarlarından geçmişe girerek geçmişi temizleyin. İlk adımınız bu olsun ancak kalıcı ve kesin çözüm bu değil.

Uygulayacağımız 3 çözüm noktası var:

  • Tarayıcı verilerimizi temizlemek

  • DNS değiştirmek

  • Yeni modem almak

Sorun çok büyük ihtimalle modeminizden yani katıldığınız ağdan kaynaklanıyor. Eski nesil modemlerde bulunan güvenlik açığı bu ağa bağlanan tüm cihazlara etkisini gösteriyor. Hele de deneyimsiz kullanıcılar bununla karşılaşınca telefonuna veya bilgisayarına bir sürü çöp yazılım kuruyor ve sorun daha da büyüyor.

Modem kaynağı meselesinden önce kullandığınız cihazın DNS ayarlarını değiştirerek çözüm sağlayabilirsiniz. (Kesin çözüm değil 🙁 ) Ama denemekte zarar yok. Ben tüm cihazlarımda resmi Google DNS kullanıyorum, size de tavsiye ederim.

8.8.8.8

8.8.4.4

Bunun dışında alternatif Yandex vsvsvs dnslerini kullanabilirsiniz.

77.88.8.8
77.88.8.1
Hızlı ve gü

Windows cihazlarda Denetim Masası→Ağ ve Paylaşım Merkezi→Bağlandığınız ağ isminin ayarları yolunu takip ederek dns değiştirebilirsiniz.

Mobil cihazlar için:

DNS değiştirmekle de sorundan kurtulamadıysak modemimizi fabrika ayarlarına döndürelim. Eğer eski model bir modeme sahipseniz yapabileceğiniz en iyi çözüm yeni bir model almak olacak. Yeni nesil modemlerde güvenlik açıkları minimize seviyeye indirildiği için böyle bir sorunla karşılaşma olasılığınız oldukça düşüktür.

Misfortunecook isimli güvenlik açığının oluşturduğu bu sorundan etkilenen modemlerin listesine BURADAN göz atabilirsiniz. Kullandığınız marka ve model de içerisindeyse yeni bir modem almanızı tavsiye ederim.

Yeni aldığınız modemi kurmadan önce ağa bağlanacak tüm cihazlarınızın verilerini temizleyin.

 

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi 5 Global Rom Yükleme [Detaylı Anlatım] başlıklı makalemizde global rom, mi flash ve mi unlock tool hakkında bilgiler verilmektedir.

Ali Tukat {Ali Tukat}