İncelemeler 2

General Mobile 5 Plus İncelemesi

General Mobile’ın 45 farklı ülkede satışa çıkartacağı Android One cihazı olan General Mobile 5 Plus tanıtımı yapıldı. Deneme fırsatı bulduğumuz bu cihaz için bir inceleme yazısı hazırladık.

General Mobile, ülkemizde 4G modeli ile oldukça yüksek satış rakamlara erişmeye başarmış ve bu başarının ardından firma ürününü bazı yurtdışı ülkelerinde de satışa çıkartmıştı. General Mobile buradan dersini almış olacak ki firma bu kez daha global bir çalışma gerçekleştirerek General Mobile 5 Plus modelini 45 ülkede satışa sunacak. Android One ailesine dahil olan diğer telefonlar ile yan yana getirdiğimizde daha şık tasarımı ve güçlü donanımı ile dikkat çeken GM 5 Plus, yerli yabancı birçok kullanıcının satın alma listesinde bulunuyor.

Mobil Dünya Kongresi 2016’da yapılan lansman ile karşımıza çıkan GM 5 Plus, lansman sırasında Google ve Qualcomm çalışanlarının yaptığı konuşmalarla daha dikkat çekici bir hal aldı ve arkasındaki güçlü firmaların varlığını herkese hissettirdi. Bu iki dev firmanın desteğini arkasına alan General Mobile, Android One projesi dahilinde 2 yıl süresince en güncel işletim sistemini kullanıcılarına sunacak. Özellikle yazılım güncellemelerinin direkt Google tarafından hazırlanacak olması çok büyük bir avantaj.

İlk olarak üst segment modellerde gördüğümüz 2.5D kavisli ekran GM 5 Plus’da da kendisine yer buluyor. Bu güzel ekranın yanında Cat 7 modem, USB Type-C ve Snapdragon 617 işlemci telefonun öne çıkan özellikleri olarak nitelendirilebilir.

Firma tarafından resmi satış fiyatı açıklanmamış olsa da, 999TL civarında bir fiyat etiketine sahip olacak olan GM 5 Plus, orta sınıf cihazlar arasında büyük bir başarı sağlayacak gibi duruyor.

Kamera

General Mobile 5 Plus incelemesi .....

General Mobile, arka kameradan çok ön kamera ile çekim yaptığını belirtiyor. Bu istatistikten yola çıkarak firma cihazın ön kamerasının kalitesini oldukça yüksek tutmaya çalışmış. Arka kamera 13 megapiksel çözünürlüğe ve f/2.0 diyafram açıklığına sahipken, ön kamera yine 13 megapiksel çözünürlüğe ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Arka kamerada çift tonlu, ön kamerada tek tonlu flaş bulunuyor. Her iki kamerada da otofokus özelliği yer alıyor.

General Mobile kameranın geliştirilme aşamasında DxOMark ile ortak bir çalışma gerçekleştirmiş. Kamera yazılımı ve donanımı DxOMark tarafından cihaza en optimize şekilde hazırlanmış. Mobil Dünya Kongresi’nde gördüğümüz kadarıyla cihazın her iki kamerası da gerek geniş açısı gerek resim kalitesiyle tatmin edici düzeyde.

Performans

General Mobile 5 Plus incelemesi ............

Gücünü Snapdragon 617 işlemcisinden alan GM 5 Plus, Snapdragon’un 615 işlemcisinin yenilenmiş versiyonu olan Snapdragon 617 sayesinde Cat 7 modemine sahip oluyor. Bu modem sayesinde mobil veri hızınız 4.5G’nin tüm nimetlerinden faydalanabilecek potansiyeli elde ediyorsunuz. 8 adet 1.5 GHz hızındaki Cortex A53 çekirdeklerinden oluşan işlemciye Adreno 405 grafik işlemcisi ve 3 GB RAM eşlik ediyor.

 

Kağıt üzerindeki verilere baktığımızda orta segment için çok başarılı bir cihaz karşımızda duruyor. Bu kağıt üzerindeki verilen bizi yanıltma olasılığıysa neredeyse yok diyebiliriz, çünkü bu donanım Android’in en saf sürümü birleştiğinde ortaya harika bir cihaz çıkıyor. Snapdragon 617 ve Adreno 405 GPU’su yoğun performans isteyen işemlerde ve oyunlarda size bir problem yaşatmıyor üstelik cihaz yoğun kullanımda rahatsız edici bir ısı seviyesine de erişmiyor.

General Mobile 5 Plus ın arayüzü, yerleşik uygulamaları ve tarayıcısı varsayılan Android uygulamaları olduğu için arayüz kullanım sırasında herhangi sıkıntı çıkarmıyor, üstelik uzun süreli kullanımlardan sonra şişme de yaşanmıyor. Tam bir fiyat/performans ürünü olan General Mobile 5 Plus, performans konusunda istediğinizi alacağınız bir ürün.

Tasarım

General Mobile 5 Plus incelemesi ..

General Mobile’ın yeni göz ağrısını her ne kadar orta segment bir cihaz olarak nitelendiriyor olsak da tasarım konusunda cihaz, bizlere verdiğimiz paradan fazlasını vermeyi vaat ediyor. Bir önceki Android One modeli olan General Mobile 4G ile kıyasladığımızda tasarım konusunda büyük değişiklikler yapan firma GM 5 Plus’ta daha büyük bir ekrana yer veriyor. Ekran boyutunun farkılığı tasarımdaki temel farklılıklardan biri oluştursa da malzeme kalitesinde de kalite bir tık öteye taşınmış diyebiliriz. Yeni cihazda cihazın çevresini metal bir çerçevenin sardığını rahatça görebiliyoruz. General Mobile 5 Plus modelinde GM 4G modelinin arka kapağında kullanılan pürüzlü sert yapıdan vazgeçilmiş ve yeni cihaza noktalı yumuşak bir yapı yerleştirilmiş. Bu değişim sayesinde cihaz eldeki tutuş hissiyatını bir üst seviyeye çıkartıyor.

Cihazın ön yüzünü çevirdiğimizde üst segment modellerde görmeye alıştığımız 2.5D kavisli ekran teknolojisi ile karşılaşıyoruz. Daha önce Galaxy S7, HTC One A9, iPhone 6s gibi modellerde gördüğümüz bu teknolojisi General Mobile’ın da hayata geçirmiş olması oldukça sevindirici bir durum. Büyüyen ekran boyutundan da söz etmiştik. GM 5 Plus 5.5 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlükte ve Gorilla Glass 4 ile korunan bir ekrana sahip. Ekranın çerçeveleri mümkün olduğunca küçük tutulmaya çalışılmış. Firmanın verdiği değerlere göre ekran/çerçeve oranı %79 fakat firma bu oranı ekranın etrafındaki siyah şeridi de ekran sayarak elde etmiş. Bu siyah şeridi çerçeve olarak saydığımızda bu oran %75 seviyesine düşüyor. Ekran çerçevelerinin ince tutulması kendisiyle aynı ekran boyutuna sahip olan iPhone 6S Plus’tan daha rahat kullanılmasını sağlamış. Cihazın en yüzünde fiziksel bir tuş bulunmuyor. Tercih edilen sanal tuşlar cihazın ekranında yer kaplıyor olsa da diğer çoğu firmada da bu sorun maalesef mevcut. GM 5 Plus’ın ön yüzü hakkında son olarak ön kamera flaşının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın tüm fiziksel tuşları sağ tarafa yerleştirilmiş. Güç tuşları ve ses açma-kapama tuşlarının tamamının bu tarafta bulunduğunu belirtelim. Bunun dışında güç tuşunun parmak izi okuyucusu özelliği bulunmuyor. Ürünün fiyatının düşük tutulmaya çalışıldığını düşündüğümüzde bu sensörün olmamasını normal karşılıyoruz.

Telefonun sol tarafında MicroSD ve Sim kart takılması için kızaklı yapıya sahip bir giriş bulunuyor. GM 5 Plus’ın hafızası 128 GB’a kadar arttırılabiliyor. Cihazın üst tarafında anten çizgileri ve kulaklık girişi yer alıyor.

General Mobile’ın yeni telefonunun alt tarafına baktığımızda ise tekrar etkileniyoruz. Çünkü bu cihazda USB Type-C portu bulunuyor. Son derece taze bir teknoloji olan bu giriş, hem daha hızlı elektrik iletimi yani hızlı şarj, hem de hızlı veri aktarımı desteği sunuyor. Günümüzde tamamen yaygınlaşmamış olsa da ilerleyen yılların yeni standart portu USB Type-C olacak. Bu portun haricinde cihazın alt tarafında mikrofon ve hoparlör ızgaralarını görüyoruz. Dört farklı renk seçeneği sunulan cihaz siyah, altın, beyaz ve pembe renkleri ile kullanıcılarla buluşacak. Altın ve pembe renklerini GM 4G modelinde görmemiştik.

Bağlantı

General Mobile 5 Plus incelemesi ...

GM 5 Plus’ın en önemli özelliklerinden biri de bağlantılar bölümünde yer alıyor. Üründe Cat 7 modemin kullanıldığını görmek bizleri oldukça sevindirdi, çünkü bu modem sayesinde kusursuz bir 4.5G deneyimi yaşama şansımız bulunuyor. Bu modem 100 Mbps yükleme, 300 Mbps indirme hızlarını kullanıcılarına sunabiliyor. Cihazın segmentine ve fiyatına göre modemin oldukça üst düzey olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Wi-Fi bağlantısı olarak da 802.11 ac teknolojisini cihazda görüyoruz. Bu Wi-Fi bağlantısı desteğiyle 5 GHz modemleri de GM 5 Plus ile kullanabiliyorsunuz. Bu modemler yüksek hız desteklemesinin yanında, bağlantı kalitesinde kayıp, bağlantı kopması gibi sorunlarını da minimum düzeye indiriyor.

 

Batarya

General Mobile 5 Plus incelemesi ....

General Mobile 5 Plus ın sahip olduğu yekpare kasanın altında 3100 mAh kapasiteli bir batarya yer alıyor. Bu bataryanın Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisini destekliyor olması, ürünü almak için başlı başına bir sebep oluşturuyor. Bu teknoloji sayesinde ürünün kutusundan çıkan şarj adaptörü ile GM 5 Plus’ı 30 dakika gibi kısa bir sürede %80 seviyesine kadar şarj edebiliyorsunuz.

Snapdragon’un oldukça verimli bir işlemcisini kullanıyor olması ve ekran boyutuna kıyasla çok yüksek olmayan bir çözünürlüğe sahip olduğunu düşündüğümüzde 3100 mAh bir günü çıkarmak için yeterli olacaktır. Batarya konusunda tek dezavantajın pilin çıkarılamaz olmasını gösterebiliriz.

İncelememizi General Mobile 5 Plus ın son derece yenilikçi teknolojilere yer verdiğini, şık bir tasarıma sahip olduğunu ve beklenen fiyatına göre oldukça yüksek bir performans ve donanım kalitesi sunduğunu söyleyerek bitiriyoruz.

Twitter uygulamasına “Canlı yayın” özelliği geliyor yazımızı okudunuz mu ?

Bir önceki yazımız olan Huawei yeni amiral gemisi: Huawei P9 başlıklı makalemizde çift kameralı telefon, huawei ve Huawei P9 hakkında bilgiler verilmektedir.

Utku Fidan {Utku Fidan}

  • General Mobile’ın ilk Discoveryi piyasaya sürdüğü günleri çok iyi hatırlıyorum. Öyleki o fiyat aralıkların da en iyi performansa sahip bir telefondu. Ve insanlar o kadar ilgi göstermişti ki bir süre stoklar tükendi. Şimdi ise GM’ın da diğer firmalar gibi fiyat aralıklarını performansa oranla arttırdığını görüyoruz. Umarım GM tekrar bir süpriz yapar bizler için.

  • seynur

    Görünüm olarak HTC i andırıyor sanki ben android one kullanıyorum çok memnunum