İncelemeler 0

En Kaliteli Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar her geçen gün gelişen kameralarıyla profesyonel fotoğraf makinelerine meydan okuyacak konuma geldiler. Hem ayrı cihaz taşıma derdinden hem de pratiklik bakımından artık dijital fotoğraf makinesinin yerine tercih edilen akıllı telefon kameralarını en hızlı ve en kaliteli olanlarını listeledik.

Kamerasına dikkat ederek alacağımız akıllı telefonda çözünürlük ilk tercihiniz olmasın. Zira 20 megapiksel çözünürlüklü kamera ile 8 megapiksel çözünürlüklü iki kamera arasında boyuttan başka fark bile olmayabiliyor. Öncelikle üreticilerin bile bazen vermediği değerlere dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle lens açıklığına dikkat etmek lazım. Değer ne kadar düşük ise o cihaz odaklama konusunda o kadar başarılıdır. Sonrasında ise internet üzerinde alacağınız telefonun kamerasıyla çekilmiş örnek fotoğraflara göz gezdirin. Ayrıca bu fotoğrafları bilgisayarınıza kaydedip exif bilgilerine bakmayı unutmayın. Kamerasına önem vereceğiniz bir telefonu satın almadan önce bir teknoloji mağazasında kamerayı ve yazılımlarını kendiniz de inceleyin.

Biz de size yardımcı olabilmek için bir kaç başarılı model listeledik.

  • iPhone 6s ve 6s Plus

Uzun zamandan beri rakiplerine ciddi farklar atan kamera bu nesilde de ortalamanın üzerinde performans sergiliyor ve rakiplerini hayli geride bırakıyor. Rakiplerine nazaran daha düşük çözünürlükte çekim yapmasına rağmen yazılım ve lens kalitesi ile telefon ve bilgisayar ekranında seyredilmesi keyifli sonuçlar veriyor.

iPhone 6. nesil kamerası uzun zamandır Android cihazlarda yer alan 4K özelliğine de kavuştu. Ayrıca Live Photos ve geliştirilmiş ön kamerayla ciddi bir tercih sebebi olarak önümüzde duruyor.

iphone-6s kamera

  • Samsung Galaxy S7 serisi

Samsung S7 serisiyle kamera konusunda teknik olarak ciddi adımlar attı. f1/7 lens açıklığı ve gece çekimlerinde düşük iso değerleri çekim kalitesini doruklara çıkarmaya yetiyor ve giriş seviyesi bir DSLR cihaza rakip geliyor. İkili piksel sensörüne sahip seride çekilen fotoğraflar iki defa hızlıca işleniyor ve gözle gördüğümüze en yakın performansı veriyor. S7 serisi yapılan sentetik testlerde de en iyi kameralar arasında yer alıyor. Eğer en iyi kamerayı istiyorsanız bu seriden bir cihazı rahatlıkla alternatiflerinize ekleyebilirsiniz. Gelişmiş özelliklere sahip kamera sadece 0,46 mm olarak cihaz kalınlığı yaratıyor, kaliteli mühendislik örneklerinden bir tanesi de bu.

Android tarafındaki en kamera olarak S7 serisini gösterebiliriz.

Android tarafındaki en kamera olarak S7 serisini gösterebiliriz.

  • Sony Xperia X

Rakiplerinden OIS desteği olmamasıyla ayrılıyor. Ve görüntü sabitleme de yazılımla bir yere kadar olabiliyor. O yüzden en iyi kamera Xperia X serisinde diyemiyoruz. Ultra hızlı hibrit odaklama ve 23 megapiksel kamera tercih sebebi olabilir. Ama hala gece çekimleri sıkıntılı ve rakiplerinden bir adım geride kamerası var. Performansı kötü değil ancak en iyisi de değil. En iyisini arayanlar bu modelde pişman olabilirler ancak ortalama kullanıcılar memnun kalacaktır. Xperia X fiyat bandında rakiplerinin az daha altında olmasından dolayı fiyat bandındaki rakiplerine göre kaliteli kameraya sahip.

xperia-x-kamera

  • HTC 10

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan HTC 10 kamera konusunda da M9’a oranla ciddi iyileştirmeler içeriyor. HTC10 Kamera benchmark sitesi Dxomark’ta 88 puan alarak ilk sırada yer alıyor. Peki sentetik testin yanı sıra normal hayatta da başarılı mı?

Gece çekimlerinde hala iyi performans alamıyoruz, ancak bunun dışında kamera her şeyiyle en iyisi izlemini veriyor. Sadece arka kamera değil, ön kamera bile OIS desteğine sahip. Sony bu konusunda HTC’den kesinlikle ders almalı. Ayrıca hem ön hem de arka kamera f1/8 lens açıklığına sahip. HTC 10 kamerası 0.6 saniye gibi hızlı odaklamaya sahip.

htc-10 kamera

Sizi Durduk Yere Neşelendirecek, Çeşitli Saykodeliklikler #1

Bir önceki yazımız olan Mobil internet hızı artıyor başlıklı makalemizde bağlantı, hız ve internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Ali Tukat {Ali Tukat}