Yazılım 0

En İyi Ücretsiz Grafik Programları

Başarılı grafikler/modellemeler oluşturmak, ya da dijital bir sanatçı olmak birçok kişinin hayali. Bunun için ihtiyacınız olan şey en başta yaratıcılık ve bunun ardından tabii ki sanatınızı icra edeceğiniz bir program. İşte asıl sorunda tam burada başlıyor. Çünkü tasarım için sunulmuş ‘popüler’ programların tamamı fahiş fiyatlara satılıyor. İnternet’te bulduğunuz korsan içeriklerin ise bilgisayarınızı virüs yuvasına dönüştürmesi büyük bir olasılık. Özellikle zararlı yazılımların artık donanıma değil de, kullanıcıların kişisel verilerinin çalınıp, paylaşılması odaklı çalıştığını düşünürsek illegal piyasadan uzak durmakta fayda var.

Peki ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyiz. Unutmayınız ki dünya, internet ve bilgisayar dünyasını daha iyi bir yer yapmak için gönüllü çalışan sayısız insanla dolu. Yüksek fiyatların cirit attığı bir ortamda, bu klasikleşmiş sisteme kafa tutup harikalar yaratan programları size ücretsiz sunan birçok yazılım var. Bugün hiçbir ücret ödemeden, illegal yolların riskine ve zahmetine girişmeden harika işler başaracağımız yazılımları tanıtacağız. Öyleyse başlayalım!

5: PIXLR

https://i1.wp.com/cdn2.pixlr.com/assets/newdesktop/alt-row/easy-to-use-after-93e09430216ea7bf295122a1f80ebc5f.jpg?resize=1000%2C592&ssl=1

Aslında kendisini bu listeye sokup sokmama konusunda biraz kararsız kaldık. Bunun nedeni onun ‘yetersiz’ oluşu değil. Linux’a destek vermemesi ve ücretsiz versiyonunun yanında ücretli versiyonunun da olması. Ancak ücretsiz versiyonu da gayet iyi iş görüyor ve bunun yanında mobil versiyonu da var. Ayrıca mobilde bu programın tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Pixlr özellikle ‘Double Exposure’ odaklı bir program. Sunduğu birçok farklı efekt, yazı tipi ve düzenleme araçları ile yaratıcılığınızı sonuna kadar zorlayabileceğiniz bir program. Tabii tüm bunları mobilde de yapabiliyor oluşunuz oldukça sevindirici.

Çalıştığı İşletim Sistemleri: PC: Windows/Mac  –  MOBİL: iOS/Android

4: KRITA

https://i2.wp.com/1015253982.rsc.cdn77.org/wp-content/uploads/2015/02/liquify-example.png?resize=1000%2C691&ssl=1

Dijital sanatçılar için tasarlanmış, tamamen özgür çizim programı. 2006 ve 2013 yıllarında KDE Vakfı tarafından aKademy Ödülleri‘nde Krita’nın En İyi Program ve Özel Jüri Ödülü‘ne layık görüldüğünü de söylemeden geçmek olmaz.

Krita’nın farklı hedef kitlelerine yönelik 3 adet versiyonu var. Krita Sketch dokunmatik ekranlar (ultrabook, tablet) için geliştirilirken, Karita Destkop masaüstüne özel çok daha gelişmiş özellikler sunan versiyon. En gelişmiş sürüm ise filmlere ve özel efektler oluşturmaya yönelik tasarlanan HDR renklendirme sürümü.

Çalıştığı İşletim Sistemleri: Windows/Linux/Mac

3: BLENDER

https://i2.wp.com/www.teachdigital.org/wp-content/uploads/2011/06/blender_25_ui.png?resize=997%2C546

Blender çok gelişmiş özelliklere sahip olan, özgür açık kaynak kodlu bir programdır. İlk çıkışı 1988’lere kadar giden Blender, aslında o zamanlar ücretli bir programdı. Eh tabi sunduğu özelliklere bakacak olursak bu günde ‘bana ücret vereceksin kardeşim’ dese sesimizi çıkartmaz, saygımızdan ceketimizin düğmelerini iliklerdik. Ancak durum öyle olmadı, 2002 yılında kurulan Blender Vakfı, bir bağış kampanyası başlattı ve Blender’ın tüm kodlarını 100.000 avro karşılığında satın aldı. Bu satın alışın ardından tüm kodları GNU Genel Kamu Lisansı ile özgürleştirerek kamuya açtı.

Blender’ın çok gelişmiş özelliklere sahip olduğunu söylemiştik. Çünkü Blender birçok filmin görsel efektlerinde kullanılacak kadar güçlü bir yazılım! Cuma ya da bir başka gün, Örümcek Adam 2 ve Fillerin Düşü adlı filmlerde kullanılmıştır. Cuma ya da bir başka gün filminin Locarno Film Festivali‘nde ‘En İyi Görsel Efekt‘ ödülünü kazandığını da bilmenizde fayda var. Blender’ın ne kadar güçlü bir yazılım olduğunun kanıtı niteliğinde bir ödül.

Çalıştığı İşletim Sistemleri: Linux/Windows/Mac OS X

2: GIMP

 

Belkide listedeki yazılımlar arasından en ünlüsü. Kendisi yıllardır Adobe Photoshop ile kıyaslanacak kadar güçlü bir yazılımdır. Her ne kadar insanlar bu konuda ikiye bölünmüş olsa da Gimp gerçek anlamda profesyonel bir yazılım. Linux’un maskotu Tux’un Gimp ile tasarlandığını düşünürsek bu ‘güçlü’ iddialarının sonuna kadar da hakkını veriyor. Ve evet o Photoshop’un yapabildiği her şeyi yapabiliyor, üstelik tüm bunları sizden tek kuruş istemeden gerçekleştiriyor!

Bu arada Gimp ile tasarlanan Linux maskotu Tux ise bu şirin penguen. Gimp’le gerçekten güzel işler başarabileceğinize kanıt niteliğinde bir maskot.

 

 

Çalıştığı İşletim Sistemleri: Linux/Windows/Mac OS X

1: INKSCAPE:

https://i0.wp.com/software.opensuse.org/package/screenshot/inkscape.png?resize=1000%2C625&ssl=1

Gelelim vektörel grafik düzenleme yazılımı Inkscape’in marifetlerine. Oda size tüm özelliklerini ücretsiz veriyor. Ve Linux dünyasından çıkan her yazılım gibi profesyonel ihtiyaçlara gelişmiş çözümler sunuyor. Inkscape ile neler yapılabileceğine geçersek, onunla logo hazırlayabilirsiniz, afişler tasarlayabilirsiniz, çizimler yapabilirsiniz, var olan resimleri düzenlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca Inkscape karmaşık çizimlerden her tür basit grafiğe uygun birçok çizim, boyama ve efekt aracı içerir. Kısacası tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hepsi bir arada çözümü gibi.

Çalıştığı İşletim Sistemleri: Linux/Windows/Mac OS X

Hayatınızı kolaylaştıracak ücretsiz ve güçlü 5 alternatifi sıraladık. Artık top sizde, sanatkar ruhunuzun derinliklerine dalıp, en nadide çalışmalarınızı çıkartmanız dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Snaptube (Youtube Video İndirici) - APK indir başlıklı makalemizde Apk, downloader ve indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ersin Tan {Ersin Tan}